Prohlášení k výjezdu na Slovácko

30 srpna 2012 |

Výjezd na Slovácko se nepovedl úplně podle našich představ. Kluci prohráli, nás tam bylo pouhých 12 fanoušků, přičemž z Fanklubu jen 5. Navíc došlo k loupežnému přepadení našich fanoušků a to dokonce dvakrát. V prvním případě si asi desítka zamaskovaných hochů pod hrozbou násilí nárokovala naše osobní věci. Uloupili 3 šály, 1 dres, 1 velkou a 1 menší vlajku. V druhém případě, opět desítka tentokrát mladších hochů v kapucích nejprve jednoho našeho fanouška zezadu napadla a druhému prošacovala batoh. V něm našla ještě jeden dres a ten uloupila. Obě skupinky utekly a my s pomocí FK Teplice přivolali na doprovod místní strážníky.

Zážitek nic moc. Celý incident ukazuje ubohost některých jedinců. Troufnout si v desetičlenných skupinkách na 4 kluky a 3 holky, to je opravdu jen a jen trapné. Navíc, celou akci měli důkladně naplánovanou, protože nikdo z našich fanoušků neměl na sobě nic podle čeho by poznali, že jsou z Teplic. Spořádaně a v tichosti šli po ulici ze stadionu na nádraží, mezi vilkami. Dbáme na to, aby všichni účastníci našich výjezdů své dresy, šály a vlajky ukázali pouze v „klícce“ pro hosty na stadionu a nikoho neprovokovali. Respektujeme, že jsme ve městě našeho soupeře a všechny fandící prostředky máme schované (to je i podmínka toho, aby se Fanklub za účastníka výjezdu postavil). Nechce se mi věřit, že by útočníci šli naslepo, museli si nás vytipovat už v sektoru hostí. A pak pronásledovat.

O celém případu jsme ihned informovali představitele FK Teplice i 1.FC Slovácko. Klub z Uherského Hradiště se nám již oficiální cestou omluvil a celou akci několika jedinců odsoudili i fanoušci Slovácka na svém fóru. Bohužel, může být 5 tisíc lidí, kteří se snaží a dvacítka jim to celé zkazí. A bohužel, děje se to ve všech ligových městech. Překvapilo nás všechny, že se tak stalo zrovna v Uherském Hradišti, známém skvělými a nekonfliktními fanoušky, kteří při povzbuzování svého klubu patří do absolutní špičky v naší lize.

Útočníci zapomínají, že dnes jsou po městech kamery a také je spousta fanoušků, kterým záleží na dobrém jménu svého klubu. Podařilo se tak výtržníky nalézt a uloupené věci jim odebrat. Naše fandící prostředky by měly být právě na cestě do Teplic. Uvidíme, zda se věci vrátí v plném počtu, případně, zda chybějící věci budou našim členům finančně nahrazeny. V pátek na naší pravidelné schůzi rozhodneme o dalším postupu. Je zde i možnost, nám doporučená, podat za Fanklub trestní oznámení na neznámého pachatele pro trestný čin loupeže a omezování osobní svobody. Útočníkům by tak hrozil trest odnětí svobody až na tři léta.

Fanklub FK Teplice dbá raději na prevenci, neradi řešíme podobné incidenty. Připouštím, že na tomto výjezdu došlo k několika pochybením. Jednak, domácí klub neměl k dispozici žádné strážníky, abychom se s nimi mohli na zpáteční cestě domluvit. My jsme si také předem nedomluvili policejní doprovod, protože jsme nepovažovali utkání v Uherském Hradišti za rizikové. Je to první vážný incident během našich výjezdů. Všechny ostatní výjezdy probíhají bez problémů, a tak bereme tento jako poučení a snažíme se, aby se stal ojedinělým.

Na závěr bych rád dodal, že občanské sdružení Oficiální Fanklub FK Teplice je proti všem formám násilí na stadionech a kolem nich. Pokud někoho jenom napadlo při čtení těchto řádků, že bychom si příště měli na fanoušky Slovácka počkat my, pak je takový nápad ještě ubožejší než výše popsaný čin. Nic takového nepodporujeme. Naopak, podporujeme všechny ty, kteří si chtějí dopřát zážitek vidět svůj tým hrát i jinde než v domácím prostředí. A kteří chtějí, aby měl fotbal ve společnosti lepší světlo, než je tomu doteď. Proto čekáme jak celá věc dopadne a chceme nejprve se všemi stranami diskutovat, dříve než zbrkle půjdeme podat trestní oznámení. Chápeme totiž, že něco takového nepomůže nikomu a fotbalu zvláště. Na druhou stranu i jedna jediná uloupená šála je již přestupkem a více přestupků pak trestným činem. Budeme tak i jednu jedinou uloupenou šálu řešit.